Wiadomo nie od dziś, że w miesiącach letnich wyjście z domu powinniśmy poprzedzać nasmarowaniem ciała kremem z filtrem. Twarz powinna być smarowana odpowiednim filtrem przez cały rok. Jednak każdy z nas popełnia błędy i w szale wakacyjnego szaleństwa zapomina o odpowiedniej ochronie przed promieniami UV. Konsekwencją tego są poparzenia słoneczne, to zazwyczaj zaczerwienione i piekące obszary na naszym ciele. Podpowiadamy, jakie kroki należy wdrożyć, aby poparzenie było jak najmniej bolesne, a skóra dostała odpowiednią dawkę pielęgnacji.
Najlepszym lekarstwem na poparzoną słońcem skórę jest czas, bo nie ma środka, który zaleczy problem natychmiastowo. Warto jednak skorzystać z szeregu domowych sposobów dzięki którym skutki oparzeń będą mniej odczuwalne. Okazuje się, że nawet podstawowe produkty spożywcze, które mamy w lodówce mogą być świetnym lekarstwem, który przyśpieszy proces gojenia się ran. Czasami nałożenie na poparzenia schłodzonej maślanki czy plasterków zielonego ogórka może przynieść większe ukojenie niż drogie kremy regeneracyjne. Najlepszą pielęgnacją poparzonej skóry będzie zadbanie o jej prawidłowe nawilżenie. W takiej sytuacji warto nie wystawiać poparzonych obszarów bezpośrednio na słońce, lepszym rozwiązaniem będzie założenie na plaży lnianej koszulki z długim rękawem. Taki strój zniweluje uczucie bólu i będzie lekko chłodził ciało.
Poparzenia od słońca to problem wielu osób wypoczywających nad wodą lub zdobywających górskie szlaki. Brak odpowiedniej ochroni sprawia, że skóra pod wpływem zbyt intensywnego opalania staje się czerwona i bolesna. Wówczas konieczne jest podjęcie działań, które złagodzą dolegliwości i pomogą zregenerować skórę.
Gdy zauważysz zaczerwienioną skórę, która zaczyna nieprzyjemnie szczypać możesz spróbować zastosować okłady z jogurtu naturalnego, maślanki lub plastrów zielonego ogórka. To proste sposoby na złagodzenie bólu, zwłaszcza na wakacjach, gdzie dostęp do apteki czy drogerii może być utrudniony.
Oparzenia słoneczne co robić? Pielęgnacja po oparzeniu powinna opierać się na odpowiednim nawilżeniu skóry. Na skórę warto aplikować łagodne balsamy i kremy, najlepiej o naturalnym składzie. Warto wybierać produkty zawierające witaminę E, masło shea, aloes, alantoinę czy D-panthenol, który ma działanie łagodzące ból. Warto dać skórze czas na regenerację, dlatego warto wybierać delikatne środki myjące.
Przeczytaj też: KREM Z FILTREM UV – TEN KOSMETYK NA STAŁE POWINIEN WEJŚĆ DO TWOJEJ CODZIENNEJ PIELĘGNACJI
Zdjęcie główne: Maridav/ adobestock.com