JAK PIELĘGNOWAĆ?

9 błędów pielęgnacyjnych, które prawdopodobnie masz na sumieniu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
9 błędów pielęgnacyjnych, które prawdopodobnie masz na sumieniu

Wydaje Ci się, że jak najlepiej dbasz o swoje ciało, cerę, włosy oraz paznokcie, ale mimo to nie są one w najlepszej kondycji? Być może nieświadomie popełniasz błędy pielęgnacyjne, które sprawiają, że Twoje działanie nie przynosi zamierzonych rezultatów. Sprawdź, jakie są najczęstsze gafy popełniane przy dbaniu o wygląd.

Zbyt częste złuszczanie martwego naskórka

Peeling wykonywany zbyt często może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Skóra może stać się sucha i podrażniona przez zdarcie z niej bariery hydrolipidowej. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z peelingu. Wystarczy, że będziesz wykonywać go nieco rzadziej. W przypadku skóry suchej wystarczy raz na dwa tygodnie. Skóry mieszane lub tłuste mogą sobie pozwolić na peelingowanie nawet dwa razy w tygodniu.

Zbyt mocne pocieranie skóry ręcznikiem

Jeżeli po wyjściu spod prysznica szybko i energicznie pocierasz swoją skórę ręcznikiem, narażasz ją na podrażnienia. Zamiast tego staraj się delikatnie osuszać ciało poprzez delikatne przykładanie ręcznika. Różnicę zauważysz natychmiast!

Brak odpowiedniego nawilżenia

W całej pielęgnacji balsamowanie jest chyba czynnością, o której najczęściej zdarza się zapomnieć. Warto jednak wprowadzić ten nawyk do swojej rutyny. Po kąpieli rozprowadź balsam na całej powierzchni skóry, korzystając z tego, że jest jeszcze rozgrzana i nie traci tak szybko wody.

Kąpiele w zbyt gorącej wodzie

Choć gorące kąpiele są niezwykle relaksujące, to jednak nie wpływają korzystnie na kondycję skóry. Ciepła woda niszczy jej zewnętrzną warstwę ochronną, co z kolei prowadzi do łuszczenia się i podrażnień. Dodatkowo komórki skóry pod wpływem gorącej wody „rozleniwiają się”, przez co cellulit na ciele może stać się bardziej widoczny.

Zbyt długie kąpiele w wannie

Długa kąpiel po ciężkim dniu w wannie pełnej wody z dodatkiem pachnącego płynu – brzmi jak bajka? Dla skóry niekoniecznie! Jak pokazują badania, zbyt długie kąpiele mogą przyspieszać procesy starzenia się skóry. Warto więc zamienić je na szybkie prysznice, aby zachować jędrną skórę jak najdłużej

Mycie ciała gąbką

Dermatolodzy przestrzegają przed używaniem do mycia gąbek, które są siedliskami bakterii. Codziennie gromadzą się na nich brud, pot, resztki kosmetyków oraz martwy naskórek, które są pożywką dla szkodliwych drobnoustrojów. Jeżeli nie wyobrażasz sobie kąpieli bez namydlenia ciała za pomocą gąbki, pamiętaj, by jak najczęściej wymieniać ją na nową.

Nakładanie kosmetyków na nieoczyszczoną skórę

Nawet najlepszy i najdroższy krem nie zadziała, gdy nałożysz go na nieoczyszczoną skórę. Każdą pielęgnację rozpoczynaj od dokładnego umycia twarzy żelem lub pianką. Jeżeli masz na sobie makijaż, zmyj go wcześniej za pomocą płynu micelarnego, a następnie dokładnie umyj twarz. Dopiero wtedy możesz nakładać kolejne produkty.

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki

Jeżeli nie przywiązujesz uwagi do informacji zamieszczonych na opakowaniach kosmetyków, popełniasz duży błąd. Kosmetyk do skóry suchej nie będzie odpowiednio działał na skórę wrażliwą i odwrotnie. Składy produktów są dobierane w taki sposób, by zapewnić wszystkie potrzeby konkretnego konsumenta. Podczas następnej wizyty w drogerii postaraj się wybierać takie kosmetyki, które będą odpowiadać Twoim wymaganiom.

Niestosowanie filtrów UV

Filtry UV należy stosować przez cały rok, nawet zimą, gdy wydaje się, że promienie słoneczne nie dochodzą do skóry. Codzienne nakładanie kremu z filtrem zapobiega fotostarzeniu i chroni przed wieloma chorobami.

Zdj. główne: Diana Polekhina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*