JAK PIELĘGNOWAĆ?

Jak można się pozbyć blizn potrądzikowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak można się pozbyć blizn potrądzikowych?

Wypryski pojawiające się w okresie dojrzewania czy w dorosłym wieku mogą zostawić po sobie blizny. Czasami są one wynikiem naszego działania – wyciskania – a czasami mamy do tego skłonności genetyczne. Jak jednak zniwelować widoczność blizn potrądzikowych? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź!

Skąd się biorą blizny potrądzikowe?

Na początek, zanim jeszcze przejdziemy do sposobów zniwelowania widoczności blizn potrądzikowych, warto krótko wyjaśnić, w jaki sposób one powstają. Blizny potrądzikowe – jak sama nazwa wskazuje – to pozostałości po trądziku, gdy dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej, a potem do zastąpienia tegoż fragmentu tkanką łączną włóknistą. Zazwyczaj ma to miejsce po rozdrapywaniu wyprysków lub ich wyciskaniu.

Blizny to jasnobrązowe lub różowe plamki, ale też nierówności, wgłębienia bądź wypukłe guzki. W wielu przypadkach możemy radzić sobie z nimi we własnym zakresie – o czym piszemy poniżej – natomiast w przypadku dużych zmian warto skonsultować się z dermatologiem. Dobierze on wówczas najlepszą metodę leczenia.

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Z bliznami potrądzikowymi można walczyć na wielu polach. My zdecydowaliśmy się podzielić wszystko na trzy kategorie: stosowanie kosmetyków, domowe sposoby oraz profesjonalne zabiegi. Jak zawsze przypominamy, że najważniejsza jest regularność i systematyczność.

Kosmetyki z konkretnymi substancjami aktywnymi

W pierwszej kolejności sięgamy po kosmetyki – żele, kremy, maści, maseczki, serum – z:

 • retinoidami, 
 • masą perłową, 
 • nadtlenkiem benzoilu, 
 • heparyną, 
 • kwasem salicylowym, 
 • glikolowym, 
 • azelainowym, 
 • hialuronowym, 
 • alantoiną, 
 • rumiankiem, 
 • wyciągiem z cebuli, 
 • kolagenem,
 • witaminą C. 

Polecamy też żele silikonowe zmiękczające blizny, redukujące ich zaczerwienienie oraz chroniące skórę przed utratą nawilżenia.

Domowe sposoby

Przygotowane własnoręcznie maseczki mogą naprawdę świetnie działać. Wymieszajmy więc miód i sok z cytryny albo awokado i sok z limonki lub też cynamon, oliwę z oliwek oraz wspomniany już sok z cytryny. Zaskakująco dobre jest też smarowanie problematycznych miejsc żelem aloesowym, ewentualnie sokiem z aloesu. Nie zapominajmy o tonikach – do przemywania wystarczy cytryna lub ogórek. Warto jeszcze jeść migdały, fasolkę szparagową i oleje roślinne, które sprzyjają szybszej odbudowie.

Profesjonalne zabiegi

Zabiegi medycyny estetycznej są najsilniejszą bronią w walce z bliznami potrądzikowymi. Poradzą sobie nawet z głębokimi zmianami. Mowa między innymi o peelingach chemicznych, które uszkadzają skórę w sposób kontrolowany, usuwają martwy naskórek i poprawiają kondycję skóry. Peelingi mogą być na przykład z użyciem kwasu migdałowego, mlekowego, laktobionowego czy salicylowego. Innym zabiegiem – łagodnym nawet dla cery wrażliwej – jest mikrodermabrazja, gdzie do usuwania naskórka służy urządzenie z diamentową lub korundową tarczą. Mocniejsza jest zaś dermabrazja, gdzie ścierana jest nie tylko warstwa powierzchniowa, ale i górne warstwy skóry właściwej oraz warstwa brodawkowata. Efekty są bardzo widoczne, ale wcześniej potrzebna jest nawet kilkutygodniowa rekonwalescencja. 

Na koniec jeszcze nie sposób nie wspomnieć o laserowym usuwaniu blizn potrądzikowych. To bardzo szybki sposób na pozbycie się wszelkich pozostałości po wypryskach. Zazwyczaj laseroterapię należy przeprowadzić w seriach kilku zabiegów.

Zdj. główne: Zulmaury Saavedra/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*