JAK PIELĘGNOWAĆ?

8 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po retinol

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
8 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po retinol

Retinol stał się jednym z najpopularniejszych składników aktywnych na rynku kosmetycznym. Nic w tym dziwnego. Jest przede wszystkim skuteczny, a jego wpływ na skórę został dokładnie przebadany. Poznaj kilka faktów na temat retinolu, które pozwolą Ci jeszcze bardziej cieszyć się jego efektami.

Istnieje wiele form retinolu

Retinol jest jedną z form witaminy A. Pozostałe to m.in. palmitynian retinylu, retinaldehyd, retinal i tretynoina. Retinoidy o większej mocy zawierają kwas retinowy i są dostępne na receptę. Ich działanie jest znacznie szybsze i skuteczniejsze niż retinolu kosmetycznego, który dostępny jest na szerszą skalę.

Retinol i retinoidy przyspieszają odnowę skóry

Nakładanie retinoidów bezpośrednio na skórę przyspiesza produkcję kolagenu i zmniejsza jego rozpad. Natomiast retinol neutralizuje wolne rodniki i przyspiesza proces odnowy komórkowej.

Poprzez przyspieszanie procesu odnowy skóry zmniejszamy widoczność zmarszczek i opóźniamy proces powstawania kolejnych. Dodatkowo dzięki stosowaniu retinolu i retinoidów odblokowujemy pory, złuszczamy martwy naskórek oraz poprawiamy nawilżenie cery.

Retinol można stosować przy każdym rodzaju skóry

Retinol dobrze sprawdzi się przy pielęgnacji każdego rodzaju cery. Jednak osoby z wrażliwą skórą powinny stosować substancję rzadziej i używać mniejszego stężenia. Nie zaleca się stosowania retinolu po zabiegach laserowych, gabinetowym złuszczaniu naskórka oraz przed opalaniem i po nim. Nie mogą go stosować również kobiety w ciąży.

Nie ma ograniczeń wiekowych w stosowaniu retinolu u osób dorosłych

Retinol nie może być używany przez dzieci – to oczywiste. Ich skóra jest zbyt delikatna, by stosować na nią tak intensywne składniki aktywne. Jednak w przypadku osób dorosłych nie istnieją ograniczenia wiekowe, które mówią, kiedy powinno się używać retinolu, a kiedy nie. Sprawdzi się świetnie do pielęgnacji cery dojrzałej, choć upora się także z trądzikiem.

Retinol należy aplikować na całkowicie suchą skórę

Jeśli chcesz zaaplikować na cerę retinol, upewnij się, że jest ona całkowicie sucha. Wilgoć utrudnia wchłanianie się retinolu, a źle wchłonięty składnik może prowadzić do podrażnień.

Retinol na skórę wrażliwą należy nakładać metodą na kanapkę

Jeżeli chcesz włączyć do swojej pielęgnacji retinol, ale masz wrażliwą i skłonną do podrażnień cerę, wypróbuj metodę na kanapkę. Zacznij od dokładnego umycia swojej twarzy, a następnie nałóż na nią serum. Jako kolejną warstwę wsmaruj lekki krem, a dopiero po jakimś czasie zaaplikuj retinol. Zacznij od czoła, gdyż skóra na nim jest najmniej wrażliwa, a następnie przejdź do nosa, policzków i brody.

Retinolu nie należy łączyć z innymi drażniącymi składnikami

Dla bezpieczeństwa nie należy łączyć retinolu z innymi składnikami, które mogą powodować podrażnienia, np. z witaminą C, alfą lub betą hydroksykwasów i nadtlenkiem benzoilu. Nie zaleca się również mieszania retinolu z wyciągami ziół oraz z kwasami.

Retinolu należy używać tak często, jak wymaga tego skóra

Nie ma złotego przepisu na to, jak często stosować retinol. Kilka razy w tygodniu? Raz na tydzień? A może co kilkanaście dni? By się tego dowiedzieć, musisz bacznie obserwować swoją cerę i to, jak reaguje na ten składnik. W ten sposób nabierzesz systematyczności i unikniesz przebarwień.

Zdj. główne: Jess @ Harper Sunday/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*