SHOPPING LIST

W jakich butach biegać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
W jakich butach biegać?

Artykuł sponsorowany

Bieganie to dyscyplina, która ma tak samo wielu miłośników, co przeciwników. Wiele osób twierdzi, że nie cierpi biegać, jednak nie  każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ogromna część przyjemności z biegania zależy od odpowiedniego stroju. Buty to najważniejszy element stroju każdego biegacza i to one zazwyczaj determinują to, czy bieg jest łatwy i sprawia radość, czy jest tylko przyczyną kontuzji. Podpowiadamy, jak wybrać buty do biegania.   

Podeszwa buta   

Z pozoru mogłoby się wydawać, że do biegania nie jest potrzebny żaden profesjonalny sprzęt czy ubranie i wystarczy założyć pierwsze lepsze buty sportowe. Nic bardziej mylnego! Obuwie zaprojektowane specjalnie do joggingu ma dużo lepszą amortyzację niż standardowe buty sportowe, na przykład sneakersy albo trampki. Dlaczego jest to aż tak ważne? Otóż, podczas biegania stopa z dość dużą siłą zderza się z podłożem, a impet uderzenia trafia w stawy i ścięgna w nogach oraz w kręgosłup. Niedostateczna amortyzacja w podeszwie może powodować poważne kontuzje, a nawet nieodwracalne zmiany.   

Podeszwa takiego buta powinna być lekka, wykonana z pianki, a nie gumy, by nie dociążać stopy, a także lepiej kompensować uderzenia w podłoże. Ogromną zaletą pianki jest też jej elastyczność. Odpowiednio giętka podeszwa w obuwiu sportowym zapewnia większą mobilność stopy i pozwala na dobrą pracę ścięgien, mięśni i stawów, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Dopasowane do potrzeb biegaczy buty sportowe kupisz w sklepie internetowym https://www.runshop.pl/buty-do-biegania,c9.html.   

Dopasowanie obuwia do nawierzchni  

W zależności od nawierzchni, po której planujesz biegać, musisz wybrać inny rodzaj butów sportowych. Inna podeszwa sprawdzi się na twardej powierzchni , na przykład na chodniku czy asfalcie inna z kolei będzie odpowiednia do biegania po lesie czy parku. O ile w przypadku biegania w mieście czy na bieżni w siłowni, doskonale sprawdzą się omawiane wcześniej, lekkie, piankowe podeszwy, tak do biegania terenowego potrzebne są zupełnie inne buty. 

W obuwiu trailowym dużo bardziej odpowiednia będzie podeszwa kauczukowa z tzw. “agresywnym” bieżnikiem, który sprawi, że podczas biegania stopa ma lepszą przyczepność do podłoża. Dzięki temu nie poślizgniesz się nawet mokrych czy nierównych ścieżkach. Gruba i wytrzymała podeszwa jest też zabezpieczeniem przed kamykami, patykami czy innymi przeszkodami, które mogą przebić się przez cienką warstwę pianki. Nadal warto postawić na model jak najbardziej elastyczny, by zapewnić stopie odpowiednią mobilność i komfort. Buty sportowe na każdą nawierzchnię możesz kupić online, na przykład na stronie https://www.runshop.pl/sklep,4,asics-buty-do-biegania.html.  

Stabilizacja stopy   

Podeszwa to nie wszystko. Wybierając buty zwróć też uwagę na to, jak stabilizują one stopę. Najczęstszą kontuzją podczas biegania jest skręcenie lub zwichnięcie stawu skokowego. Dobrze zaprojektowane buty sportowe będą chroniły staw skokowy przed wykręceniem, lekko go usztywniając i asekurując. Zbyt sztywna cholewka buta może jednak pogorszyć kontuzję i z lekkiego wykręcenia zrobić poważne skręcenie.   

Fot.: Malik Skydsgaard/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*