JAK NOSIĆ?

Jak prawidłowo mierzyć stopę i dobrać odpowiedni rozmiar obuwia: poradnik zakupowy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak prawidłowo mierzyć stopę i dobrać odpowiedni rozmiar obuwia: poradnik zakupowy

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kupowanie butów nie jest łatwe. Wiele marek, aby usprawnić zakupy, podaje na bucie informacje nie tylko o rozmiarze, ale i o długości wkładki. A mimo to wciąż wiele osób źle dobiera rozmiar obuwia albo wręcz nie może znaleźć swojego rozmiaru mimo mierzenia wielu butów. Czy można ułatwić sobie zakup butów? Oczywiście! Wystarczy prawidłowo zmierzyć stopę, aby nawet kupując buty online, mieć pewność, że będą one dobrze leżeć. Jak to zrobić?

Rozmiar czy długość wkładki — co jest ważniejsze?

Sklepy internetowe z obuwiem udostępniają wiele informacji o kupowanych butach. W tym najważniejszą — tabelę rozmiarów. Warto jednak zauważyć, że każda para butów z kolekcji butów damskich dostępnych tutaj: https://eurobuty.com.pl/wszystkie-produkty/damskie/kolekcja-damska, może mieć inną tabelę rozmiarów. Przykładowo buty jednej marki w rozmiarze 37 mogą mieć długość wkładki 23,5 cm, a innej 24 cm. Dlatego nie warto sugerować się tylko rozmiarem, a dobrze jest sprawdzić długość wkładki, która będzie dopasowana długości naszej stopy.

Jak w prawidłowy sposób zmierzyć długość stopy?

Wystarczy kartka papieru w formacie A4, długopis i centymetr krawiecki lub inna miarka. Sposób mierzenia długości stopy jest bardzo prosty, ale nie warto się spieszyć. Za to warto być dokładnym. Aby zmierzyć długość stopy trzeba:

  1. Położyć kartę na płaskim i gładkim podłożu,
  2. Na kartce postawić bosą stopę i trzymając długopis pionowo obrysować stopę,
  3. W ten sam sposób obrysować drugą stopę,
  4. Zmierzyć dla obu stóp długość od pięty do najdłuższego palca.

Czy wymiary mogą się różnić? Niestety tak. Może się zdarzyć, że jedna stopa jest nieco dłuższa. W takim wypadku kupując buty należy kierować się rozmiarem większej stopy.

W jaki sposób kupić buty według długości stopy?

Mając długość stopy, można z łatwością porównać ją do podawanych w tabeli rozmiarów długości wkładki. Jednak długość wkładki to co innego niż długość stopy! Co zatem daje znajomość długości stopy? Możliwość najbardziej ścisłego dopasowania obuwia do stopy. Zaleca się, aby patrząc na długość wkładki wybrać buty, których długość wewnątrz, będzie większa o 0,5 cm niż długość stopy. 

Przykładowo, jeśli w pomiarze długości stopy wyszło 23,5 cm, to warto wybrać buty z długością wkładki 24 cm, aby zapewnić sobie komfort chodzenia w obuwiu bez obcierania czy uciskania butów. Zwłaszcza jeśli stopa została zmierzona boso, będzie to ważna zasada, ponieważ skarpetki, nawet te najcieńsze, dodają ok. 2-4 mm. Czy można zmierzyć stopę w skarpetkach? Tak, jak najbardziej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że i tu należy doliczyć kilka mm zapasu, aby stopa wygodnie leżała w bucie.

Każda marka ma inną rozmiarówkę

Kupując buty tej samej marki, można mieć pewność co do rozmiaru obuwia i praktycznie kupować je w ciemno. Dobrze jest jednak wiedzieć, że każda marka obuwnicza, może mieć swoją rozmiarówkę. Jeżeli często kupujemy buty różnych marek, najlepiej jest znać długość stopy, a co za tym idzie długość wkładki. I na podstawie tego wymiaru wybierać odpowiedni rozmiar buta. Dzięki temu można za każdym razem cieszyć się z zakupu wygodnych butów.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*