JAK NOSIĆ?

Czy noszenie niektórych kolorów jest w stanie poprawić nastrój?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy noszenie niektórych kolorów jest w stanie poprawić nastrój?

To, jakie kolory ubrań nosimy, wpływa na to, jak się czujemy i jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Przy kompletowaniu swojej garderoby warto zwrócić uwagę na to, jakie kolory w niej dominują i które z nich będą odpowiednie na daną okazję. Sprawdź, jakie są podstawowe znaczenia danych barw i jak oddziałują na otoczenie.

Psychologia koloru to niezwykle złożona dziedzina, która bada wpływ barw na stan psychiczny i fizyczny człowieka. Udowadnia również, że kolory, które wybieramy do noszenia na co dzień, mówią wiele na temat naszej osobowości.

Biały

Zacznijmy od najczystszej ze wszystkich barw, czyli bieli. Kolor ten kojarzony jest z czystością i niewinnością, dlatego też wzbudza zaufanie. Jest również postrzegany jako barwa odświętna, dlatego często nosimy ją na oficjalne okazje. Poprzez swoją neutralność świetnie sprawdza się w etykiecie biznesowej.

Czarny

Kolor czarny niesie za sobą ciężki ładunek emocjonalny, dlatego osoba w czarnych ubraniach może być postrzegana jako niedostępna, często starsza, niż jest w rzeczywistości. To również kolor powagi, żałoby i smutku. I choć czarna barwa jest często wybierana na eleganckie wyjścia, dobrym pomysłem jest ją urozmaicić dodatkami w innym kolorze.

Czerwony

Czerwony to kolor niezwykle wyrazisty. Patrzenie na niego podnosi nam ciśnienie krwi. Czerwień nas pobudza, dodaje energii i odwagi. Kolor ten może być jednak kojarzony z agresją. Jeśli chcesz więc wyróżniać się z otoczenia, czerwony strój jest idealnym wyborem.

Niebieski

Niebieski uznawany jest za kolor artystów i marzycieli. Kojarzy się z niebem i wodą, czyli czymś nieokiełznanym i ulotnym. Dlatego właśnie osoby ubrane na niebiesko postrzegane są jako niezwykle uczuciowe, kreatywne i pełne wyobraźni. Jeśli przygotowujesz duży projekt, spróbuj ubrać się do pracy na niebiesko – może szybciej wpadniesz na jakiś genialny pomysł!

Granatowy

Niejako mocniejszą wersją niebieskiego jest granat. Ten już jest kojarzony z dyscypliną i profesjonalizmem, dzięki czemu wzbudza zaufanie. Jeżeli więc wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną lub ważny egzamin, granatowa marynarka jest świetnym pomysłem!

Żółty

Żółć to kolor słońca, ciepła i życia. Nic więc dziwnego, że patrząc na niego, nastrajamy się pozytywnie. Przez założenie żółtych ubrań komunikujemy otoczeniu, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do ludzi i otwarci na komunikację. Żółć to barwa idealna dla osób, które na co dzień pracują z klientami lub w branży usługowej. Ten mały szczegół może sprawić, że transakcja będzie przebiegać w miłej atmosferze.

Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy łączy ze sobą cechy żółci i czerwieni. Rzuca się w oczy i sygnalizuje otwartość do nawiązywania relacji. Jest to również barwa optymizmu. Osoby ubrane na pomarańczowo zazwyczaj tryskają energią i pozytywnie oddziałują na otoczenie.

Zielony

Zielony to zdecydowanie kolor natury. Działa na otoczenie uspokajająco. Osoby ubrane na zielono postrzegane są jako dążące do harmonii między życiem prywatnym a osobistym. Jeśli założysz zielone ubranie, będziesz odbierana jako osoba spokojna i zrównoważona.

Różowy

Różowy kojarzy nam się z romantycznością, miłością i wrażliwością. Osoby, które często sięgają po tę barwę w swoich stylizacjach, postrzegane są jako niezwykle wrażliwe i empatyczne. Niekiedy także mogą być odbierane jako infantylne i dziecinne. Jeśli więc wybierasz się na ważne biznesowe spotkanie, spróbuj przełamać róż inną barwą.

Zdj. główne: Lena Kudryavtseva/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*