JAK PIELĘGNOWAĆ?

Czy można wyleczyć się z AZS?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy można wyleczyć się z AZS?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Atopowe zapalenie skóry to dość powszechna dermatoza, która dotyka wiele osób w różnym wieku zarówno dorosłych, jak i dzieci, a nawet niemowlęta. Objawia się zazwyczaj suchą, swędzącą i zaczerwienioną skórą, dlatego często bywa mylona z alergiami. Niestety zaliczana jest do schorzeń przewlekłych, dlatego nie da się jej wyleczyć. Można jedynie złagodzić jej objawy i podejmować działania mające na celu wprowadzenie jej w stan remisji. Czym dokładnie jest AZS i jak leczyć tę chorobę? Podpowiadamy.

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba o nawrotowym charakterze. Z tego powodu często towarzyszy choremu przez całe życie. Charakteryzuje się tym, że skóra pacjentów z AZS ma niekompletny płaszcz hydrolipidowy, zaś nieprawidłowy cement międzykomórkowy powoduje, że komórki nie przylegają do siebie w sposób prawidłowy.

Z tego powodu przez skórę osób z AZS przenikają różnego rodzaju alergeny i inne substancje drażniące, które wywołują stany zapalne i zmiany skórne. Egzema może dotykać nawet 30% ogólnej populacji świata, dlatego nazywana jest obecnie chorobą cywilizacyjną.

Objawy AZS

Atopowa skóra wyróżnia się przede wszystkim silnym przesuszeniem, łuszczeniem, zaczerwienieniem i szorstkością. Pacjentom dodatkowo nierzadko przeszkadza uporczywy świąd, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zaburza odpoczynek i sen. W AZS często obserwuje się również grudki, krostki, pęcherze czy nadżerki.

U osób dorosłych zmiany takie zlokalizowane są najczęściej na twarzy, górnej części ramion i pleców, a także na wierzchu stóp i dłoni. Z kolei u dzieci najbardziej zauważalne są w zgięciach łokci i kolan. U niemowląt zaś obserwuje się grudki, krostki i zaczerwienienie na twarzy i tułowiu. Dodatkowo czasami również na rękach i nogach.

Przyczyny AZS

Sucha skóra to często jeden z pierwszych objawów AZS. Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny tej dolegliwości. Nie zostały one do końca jeszcze poznane, jednak najczęściej dermatozę tą wywołują czynniki genetyczne oraz środowiskowe. 

Wśród czynników środowiskowych wywołujących objawy AZS wymienia się silny stres, wahania temperatury, niekorzystne czynniki atmosferyczne takie jak wiatr czy mróz, alergie pokarmowe, a także kontakt z substancjami drażniącymi, a więc niektórymi kosmetykami, detergentami czy mikroorganizmami takim jak roztocza.

Jak leczyć AZS?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć. Można jedynie łagodzić jej objawy i wprowadzić ją w stan uśpienia, a więc remisji. Żeby mieć pewność, że mamy do czynienia właśnie z AZS, powinniśmy udać się do dermatologa, który kierując się specjalnymi kryteriami, a także badaniami laboratoryjnymi, potwierdzi tę diagnozę i dobierze właściwą terapię.

Leczenie AZS jest objawowe i obejmuje stosowanie różnego rodzaju maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym. Czasami dodatkowo konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii lub leków antyhistaminowych. Niezwykle istotne jest jednak unikanie czynników drażniących, które wywołują nawrót choroby.

Pielęgnacja skóry atopowej 

Jednym z czynników, który pozwala pacjentom z atopowym zapaleniem skóry normalnie funkcjonować i zapomnieć o swojej chorobie jest właściwa pielęgnacja. Powinna być ona dostosowana do potrzeb konkretnej osoby, jednak warto postawić jedynie na preparaty hipoalergiczne, które są pozbawione substancji drażniących, a więc na przykład alkoholu, detergentów, silnych parabenów, aromatów czy substancji zapachowych.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*