Artykuł sponsorowany
Atopowe zapalenie skóry to jedna z postaci egzemy. Jest to choroba alergiczna o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym. Egzema wiąże się z wieloma zmianami skórnymi, którym towarzyszy swędzenie, świąd, zaczerwienienie oraz ogólny dyskomfort. Co warto wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry? Jakie są objawy, rodzaje i fazy przebiegu? Jak można je leczyć? Podpowiadamy!
Atopowe zapalenie skóry wiąże się ze zmianami skórnymi, które są niezakaźne. Najczęściej dotyczy małych dzieci, choć oczywiście cierpią na nią również dorośli. Atopowe zapalenie skóry może być zarówno wrodzone, jak i wynikać z obniżenia naszej odporności, niezdrowej diety, przewlekłego stresu, czy nawet skłonności do alergii.
Egzema dzieli się na kilka rodzajów. Może być to wytrysk kontaktowy, czyli alergiczny, atopowy lub łojotokowy. Wyprysk alergiczny pojawia się po kontakcie skóry z alergenem, na który organizm jest wrażliwy. Mogą to być wszelkiego rodzaju czynniki chemiczne, np. pewne substancje znajdujące się w kosmetykach, ubraniach lub biżuterii. Wyprysk łojotokowy jest związany z nasiloną produkcją łoju. Najczęściej dotyczy ona skóry głowy, okolic nosa, pleców lub miejsc między łopatkami. Wyprysk atopowy wynika przede wszystkim z predyspozycji genetycznych oraz alergenami, głównie pokarmowymi i wziewnymi. Atopowe zapalenie skóry zwykle współistnieje z innymi alergicznymi chorobami, takimi jak astma czy katar sienny.
Do objawów atopowego zapalenia skóry zalicza się przede wszystkim zaczerwienienia i występowanie grudek oraz pęcherzyków. Zdarzają się czasem nawet sączące się ranki. Atopowe zapalenie skóry jest bardzo zróżnicowane w zależności od wieku. U małych dzieci do drugiego roku życia zauważa się pęcherzyki oraz sączące się wydzieliną strupy, czy liczne grudki. Z kolei u starszych dzieci grudki mają charakter łuszczący się i zwykle pojawiają się na nadgarstkach, kolanach lub łokciach. Zapalenie atopowe skóry wśród dorosłych dotyczy zwykle głównie twarzy, dłoni, stóp oraz karku. Czasem zdarza się, że egzema atakuje powieki, co może doprowadzić nawet do pogorszenia widzenia w wyniku zmian zapalnych.
Przy atopowym zapaleniu skóry można wymienić cztery fazy choroby. Początkowo obszar objęty zapaleniem skórnym jest rumiany, w drugim etapie pojawiają się grudki, które w trzecim etapie zmieniają się w pęcherzyki, a w ostatnim przekształcają w strupy. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy irytujące swędzenie. Powstaje również obrzęk. Egzemę można także podzielić na fazy związane ze stopniowym nasilaniem się objawów. Wyróżnia się ich trzy i są to: ostra, podostra oraz przewlekła.
Najprostszym sposobem na przeciwdziałanie atopowemu zapaleniu skóry jest unikanie alergenów, które wywołują to schorzenie. Czasem jednak jest to niemożliwe, jak w przypadku alergenów wziewnych, które występują niezależnie. W wypadku wystąpienia atopowego zapalenia skóry zaleca się przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Na Receptomat.pl po wypełnieniu kwestionariusza zastępującego tradycyjny wywiad lekarski, już w ciągu kilku lub kilkunastu minut lekarz może wystawić e-receptę na leki eliminujące, lub osłabiające objawy egzemy.
Warto również pamiętać o odpowiedniej diecie, która może skutecznie załagodzić dolegliwości egzemy, a nawet zapobiegać nawrotom. Kluczowa jest także odpowiednia pielęgnacja skóry, stosując preparaty dla skóry atopowej.
Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com