SHOPPING LIST

Maszyna do szycia i overlock – czy przydadzą się w domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Maszyna do szycia i overlock – czy przydadzą się w domu?

Artykuł sponsorowany

W czasach PRL-u, kiedy bardzo trudno było kupić ubrania w sklepach, prawie każda pani domu posiadała swoją maszynę do szycia, by z dostępnych materiałów tworzyć stroje dla rodziny. Teraz, w dobie fast fashion i modowych sieciówek nie ma problemu z dostępem do ubrań wpisujących się w najnowsze trendy, więc z pozoru narzędzia do szycia nie są już potrzebne. Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy powody, dla których warto mieć w domu maszynę i overlocka. 

Przeróbki ubrań   

Na pewno znasz ten rodzaj żalu, kiedy okazuje się, że ulubiona sukienka czy koszula przestaje na Ciebie pasować. W ten sytuacji, o ile nie masz maszyny do szycia, masz dwie opcje: oddać ją na przerobienie do krawcowej i zapłacić za to tyle, co za nowy ciuch lub przekazać ubranie znajomej czy na zbiórkę odzieży.

Jeśli jednak masz w domu maszynę do szycia Janome, możesz samodzielnie popuścić sukienkę w szwach, by zwiększyć jej rozmiar, lub zszyć ją ciaśniej, aby go zmniejszyć. Biorąc pod uwagę ile ubrań możesz w ten sposób nosić o wiele dłużej, ilu ciuchów nie kupisz, bo nie będzie to konieczne, plus ile zaoszczędzisz na przeróbkach u krawca, koszt zakupu maszyny zwróci się bardzo szybko.

Naprawa ubrań  

Podarte dżinsy, dziura w ulubionej bluzce czy przetarty płaszcz nie muszą oznaczać końca życia danego ubrania. Jeśli posiadasz w domu maszynę do szycia, z łatwością zaszyjesz i naprawisz ciuchy, które zwykle trafiają na śmietnik. Problemem w ubraniach szytych masowo, na przykład w popularnych sieciówkach, jest często rozchodzenie się szwów. Jeśli szew popuści, oznacza to zazwyczaj doszczętne rozprucie ciuchu na dwie części.

Jeśli tkanina, z której wykonany jest Twój strój, jest bardzo delikatna lub elastyczna i trudno ją zaszyć bez dalszego zniszczenia, przyda Ci się Janome overlock. Jest to maszyna przeznaczona specjalnie do szycia ściegiem zabezpieczającym, dzięki czemu nawet cienki trykot zszyjesz bez problemu i obaw, że w materiale polecą oczka. Oczywiście większość materiałów można zszywać także ręcznie, jednak ścieg odręczny jest dużo bardziej czasochłonny i mniej dokładny. 

Szycie własnych ciuchów  

Maszyna do szycia to także świetny sposób na rozpoczęcie przygody z projektowaniem własnych ubrań. Boisz się, że sobie nie poradzisz? Spokojnie! Na początek wybierz maszynę o mniej zaawansowanych możliwościach i funkcjach. Okres nauki to czas, w którym i tak nie będziesz używać najbardziej skomplikowanych ściegów i wykorzystywać nieoczywistych opcji.

Maszyna Janome Juno e1019 to idealny model dla początkujących, posiada wszystkie podstawowe funkcje i kilka dodatkowych, dzięki czemu jej możliwości wystarczą Ci na wiele lat szycia i przerabiania ubrań. Nawet najbardziej podstawowy model maszyny pozwala na zrealizowanie szerokiej gamy projektów, a jeśli urządzenie na to pozwala, możesz z czasem dokupić dodatki do modelu, który już posiadasz i rozbudować go o kolejne funkcje. 

Szycie własnych ubrań to najlepszy sposób na wyrażenie siebie i danie upustu swojej kreatywności. Obsługi maszyny do szycia można nauczyć się naprawdę szybko, a niektóre materiały naprawdę wiele wybaczają, więc są doskonałym wyborem dla początkujących. Pamiętaj, że jeśli popełnisz jakiś błąd, zawsze możesz rozpruć szew i wykonać go od nowa, nic straconego! Szycie może być naprawdę wspaniałym zajęciem i bardzo praktyczną umiejętnością.

Zdj. główne: Omar Alrawi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*