Aloes coraz częściej jest składnikiem wielu kosmetyków. Jego cenne właściwości zdrowotne oraz upiększające są doceniane przez liczne marki pielęgnacyjne. Dowiedz się, co kryje w sobie ta roślina i dlaczego warto wprowadzić ją do swojej rutyny.
Aloes to roślina, która w naturalnych warunkach rośnie na Półwyspie Arabskim, w Afryce oraz na Madagaskarze. Jednak bez problemu możemy hodować ją również w domu. Jej liście są soczystozielonego koloru, często mają woskowy nalot i drobne kolce u podstawy. Już od dawien dawna wiedziano, że sok znajdujący się w ich wnętrzu ma właściwości łagodzące – uśmierza ból spowodowany oparzeniami słonecznymi i przyspiesza gojenie ran. Wszystko za sprawą cennych wartości odżywczych, których w aloesie jest cała masa. Mieszanka witamin, minerałów, enzymów, aminokwasów, kwasu salicylowego, saponin i cukrów sprawia, że liście aloesu mają wyjątkowo dobry wpływ na skórę i organizm człowieka.
Aloes dość często jest składnikiem produktów do włosów, takich jak szampony i odżywki. Sok z tej rośliny sprawia, że włosy są wzmocnione i bardziej lśniące. O wiele łatwiej jest je rozczesać, gdyż mniej się plączą i nie mają tendencji do puszenia się. Stosowanie produktów z aloesem zapobiega także rozdwajaniu się końcówek.
Aloes ma zdolność do syntezy kolagenu i elastyny. Nałożenie na skórę kremu, który zawiera ten składnik, sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i jędrna. Nie zapominajmy o witaminach, które znajdują się w soku z aloesu. Witamina E nawilża skórę, natłuszcza i wygładza; C sprawia, że ścianki naczyń włosowatych są bardziej elastyczne, a A odpowiada za rogowacenie naskórka i zwiększa produkcję kwasu hialuronowego.
Aloes dodaje się również do produktów pielęgnujących usta. Doskonale sprawdza się on w ochronie tej wyjątkowo delikatnej skóry przed działaniem słońca, wiatru oraz mrozu. Zmiękcza naskórek i przyspiesza gojenie ewentualnych zadrapań. W przypadku powstania stanów zapalnych, aloes przyspiesza ich regenerację.
Jeżeli masz skórę suchą i wrażliwą, koniecznie wypróbuj żele i balsamy do ciała z aloesem. Twoja skóra pod wpływem takich kosmetyków szybciej się zregeneruje, nawilży i ujędrni. Aloes stosuje się m.in. przy atopowym zapaleniu skóry, gdyż łagodzi on stany zapalne i podrażnienia. Nałożenie produktu zawierającego aloes przynosi natychmiastową ulgę.
Zawarte w aloesie enzymy neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu działają przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie. Dlatego właśnie stosuje się go do produkcji kosmetyków zwalczających trądzik.
Antybakteryjne działanie aloesu pozwala na zmniejszenie wydzielania przykrego zapachu oraz usunięcie z potu wszystkich bakterii. Dlatego właśnie używa się go również do produkcji antyperspirantów, szczególnie tych naturalnych.
Sok z aloesem to częsty składnik kremów do opalania. Dzięki niemu skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych nie wysusza się, a my opalamy się wolniej, bez efektu czerwonej skóry. Wszystko za sprawą zawartych w aloesie związków wielopierścieniowych, które pochłaniają najbardziej niebezpieczne długości promieni UV.
Zdj. główne: pisauikan/unsplash.com