Przygotowywanie prezentów powinno być przyjemnością, tymczasem często staje się przykrym i kłopotliwym obowiązkiem. Zazwyczaj nie tylko nie wiemy, co kupić, lecz także zastanawiamy się, ile musimy wydać na prezent, aby nie urazić obdarowywanych osób. Wszelkie wątpliwości postaramy się rozwiać w poniższym poradniku.
Przygotowywanie prezentów to pewnego rodzaju sztuka, która łączy się z zasadami savoir vivre’u. Przygotowany dla kogoś upominek może stać się naszą wizytówką i sprawić, że ktoś będzie patrzył na nas bardziej pozytywnie bądź negatywnie. Bardzo często zastanawiamy się, co kupić i ile pieniędzy wydać na podarunek. Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ zależy ona nie tylko od okazji, lecz także relacji, jakie łączą nas z osobą, którą chcemy obdarować prezentem.
Pomysły na prezenty urodzinowe są wręcz nieograniczone i zazwyczaj uzależnione od zainteresowań czy marzeń solenizanta. Dobrym wyborem są książki, biżuteria, akcesoria sportowe, gadżety elektroniczne, gry komputerowe i planszowe czy dobrej jakości kosmetyki i perfumy. Ceny takich produktów bywają zróżnicowane. Na prezenty urodzinowe dla bliskich osób, rodziców, rodzeństwa, teściów i najlepszych przyjaciół, najczęściej wydajemy około 100 złotych. Dla dalszych znajomych bądź współpracowników możemy kupić podarunek o wartości około 50–75 złotych.
Wartość prezentów ślubnych powinna być uzależniona od więzi, jaka łączy nas z parą młodą. Przyjmuje się, że najbliższa rodzina, świadkowie i przyjaciele wręczają młodej parze prezenty o wartości około 1000 złotych. Częstym prezentem jest po prostu gotówka. Pozostali goście weselni mogą włożyć do koperty od 300 do 500 złotych.
Wątpliwości bardzo często budzi również to, ile powinniśmy wydać na prezent z okazji chrztu lub komunii. Podobnie jak w powyższych przypadkach możemy kierować się przede wszystkim stopniem zażyłości. Podczas chrztu i komunii to rodzice chrzestni wręczają najkosztowniejsze prezenty, których ceny często sięgają kilkuset złotych. Nie jest to jednak wymóg. Dobrym wyborem będzie coś, co przyda się maluchowi (w przypadku chrztu może to być komplet pościeli wykonanej z dobrej jakości materiału lub zestaw ubranek) albo spodoba dorastającemu dziecku celebrującemu komunię.
Przygotowując prezenty dla innych, często czujemy wewnętrzny przymus kupienia jak najdroższego przedmiotu. Wydaje nam się, że tylko kosztowne podarunki wyrażą nasze ciepłe uczucia i nie urażą obdarowywanej osoby. Tymczasem ogólnopolskie badania wykazały, że prawie 50% respondentów w wieku między 18. a 35. rokiem życia nie czuje się komfortowo, gdy dostaje drogie prezenty. Otrzymywanie drogich upominków wiąże się z odczuwaniem presji, aby w przyszłości odwdzięczyć się równie kosztownym podarunkiem.
Podczas wręczania prezentów warto mieć na uwadze, że przy szczególnych okazjach najważniejsze są pamięć i obecność. Najpiękniejsze upominki to te od serca. Mogą być wykonane samodzielne albo wiązać się z poświęceniem komuś czasu i zabraniem go na kolację. Dobrym pomysłem jest również organizowanie składek wśród krewnych i znajomych, co pozwoli kupić jeden, ale konkretny prezent.
(fot.pixabay.com)